Wejdź na flobo.io, aby odnaleźć informacje o systemie bankowym SWIFT.

Pomimo, iż praktycznie na co dzień korzystamy z usług bankowych, masa osób po raz pierwszy dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście sankcji w stosunku do Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Lecz system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych XX wieku i jest jednym z podstaw wydajnego funkcjonowania bankowości międzynarodowej.

Z systemu bankowego SWIFT korzystają nie tylko instytucje bankowe

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle natomiast tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia o wiele bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to bardzo popularny, ale nie jedyny wykorzystywany obecnie system tego rodzaju. Poza nim np. w Naszym kraju funkcjonują także z systemów: SORBNET, Express Elixir czy SEPA.Na całym świecie wdrożone są także rozmaite systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia między bankami na terenie jednego kraju.

Co jest więc główną zaletą systemu bankowego SWIFT? Używany jest praktycznie we wszystkich krajach świata, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekroczyła już 11 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy i masa pozostałych instytucji finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Praktykuje się również przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod posiada 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC największych polskich banków

Nawet jeśli tylko od czasu do czasu realizujesz transakcje międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka znaleźć takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC znanych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]