
Jeśli szukasz silnika prądu stałego, koniecznie sprawdź ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.
Mnóstwo maszyn, których używamy na co dzień i bez których byśmy sobie nie poradzili, stosuje w swoim działaniu silniki na prąd stały. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, małe bądź ogromne, te silniki odmieniły nasz sposób pracy i życia, a przeciętny obywatel najczęściej nie wie, z jakich podzespołów składają się ani jak funkcjonują te urządzenia.
Silnik na prąd stały – zasługa cenionych inżynierów XIX w.
Zadaniem silników na prąd stały jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju istnieją od prawie 200 lat i nie są osiągnięciem jednej osoby. Do ich konstrukcji, następujących usprawnień i w konsekwencji ich dopuszczenia do powszechnego wykorzystania w przeróżnego typu mechanizmach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty najlepszych inżynierów połowy XIX w., jak m.in. Thomas Edison, Zénobe Gramme i Gaston Planté. Silniki elektryczne prądu stałego składają się ze nieruchomego statora, komutatora, wirnika, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi tworzy się pole magnetyczne i szczotek. Obecnie powszechnie wykorzystywane są również bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które głównie z uwagi na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są postrzegane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są powszechnie lubiane za bezszelestną pracę orazswoją niezawodność.
Silniki elektryczne na prąd stały to napęd wielu popularnych urządzeń
Stwierdzenie, iż silniki elektryczne DC są stosowane praktycznie wszędzie to nie przesada. Jeśli posiadasz czytnik CD czy też korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich napędach na pewno użyto silnika bezszczotkowego. Silniki na prąd stały są podzespołem sterowanych na odległość pociągów czy samochodów, czyli gadżetów, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które niewątpliwie damy również naszym pociechom. Silniki tego typu poruszają duże i małe pompy hydrauliczne niezbędne w licznych branżach przemysłu, przykładowo budowlanej, produkcyjnej czy wydobywczej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już dziś te silniki poprawiają naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby modne segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Silników prądu stałego używają również miłośnicy elektroniki do realizacji autorskich zautomatyzowanych prototypów z zakresu robotyki i mechaniki.
O ile silniki elektryczne na prąd stały o małej mocy bez problemu da się nabyć w sklepach hobbystycznych oraz z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego silniki od cenionych marek.
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]