srebrne wisiorki, srebrne zawieszki, zawieszki

Srebro to jeden z najchętniej wybieranych przez artystów materiałów. Nie powinno być w tym jednak nic dziwnego – jest plastyczne, pięknie wygląda i cechuje je interesujący refleks. Biżuteria taka jak wisiorki srebrne potrzebują jednak specjalnej dbałości – metal ten jest bardzo czuły, w związku z czym łatwo go uszkodzić. Jak zatem dbać o wykonaną ze srebra biżuterię?

Wisiorki srebrne nie lubią detergentów

Detergenty dla wykonanych ze srebra ozdób okazują się zabójcze. Przez nie surowiec może zmieniać kolory oraz pokrywać się osadem. Nie należy więc stosować ich do pielęgnacji ozdób, a w czasie prania ręcznego koniecznie musimy ściągnąć noszone wisiorki srebrne oraz pierścionki.

Pudełka do wisiorków srebrnych

Warto chronić wisiorki srebrne również wtedy, gdy nie mamy ich założonych. Do ich przechowywania powinniśmy znaleźć kuferki wykładane od wewnątrz miękką tkaniną – zapobiegniemy tak ich uszkodzeniu. Metal ten nie najlepiej znosi też styczność z wodą czy ciepłem, które mogą powodować, że straci barwę lub się odkształci. Zanim schowamy parę ozdób do pudełka, musimy wcześniej owinąć je delikatną szmatką lub włożyć do foliowego worka.

Sól uratuje wisiorki srebrne?

Do pielęgnowania srebrnej biżuterii powinniśmy wykorzystać ciepłą wodę z solą, która świetnie usuwa powstający na powierzchni tego materiału osad. Oprócz tego sprawdzą się także wódka, białko kurze oraz odpowiednie płyny. Do czyszczenia wykonanych ze srebra ozdób powinniśmy używać delikatnych szmatek – sztywne mogą uszkodzić fakturę.