Chcesz kupić obrączki ślubne Kraków? Sprawdź https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości kobiet ceremonia ślubu jest szczególnie emocjonującym dniem w życiu. Sakrament ten łączy nowożeńców na zawsze, a znakiem ich wierności, zaangażowania i miłości są obrączki ślubne.

Obrączki – element ceremonii zaślubin od XIII wieku

Z początku nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, toteż ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., na skutek czego wręczenie żonie pierścionka stało się elementem ceremonii ślubu. Niewiele osób wie jednak, że mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę kilka wieków później. Już uprzednio zdarzało się, iż wsuwali pierścienie na dłoń gdy wyrywali się na wojenne eskapady, jednakże zwyczaj ten rozpowszechnił się szerzej w poprzednim stuleciu, a konkretnie w czasie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, że w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek pozostać wierny. W Polsce nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jednakże w wielu krajach, jak na przykład w Egipcie, w USA, we Włoszech czy w Meksyku, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie ze starodawnymi wierzeniami biegnie legendarna “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, pary mierzą oraz wybierają obrączki razem, jakkolwiek zwyczaj wskazuje, że przyszła żona nie powinna za nie płacić, gdyż jest to obowiązek przyszłego męża.

Współczesne obrączki ślubne

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się bardziej delikatnym designem. Przez wiele wieków wykonywano je z rozmaitych surowców, mniej lub bardziej trwałych. Później użyto do tego metale i ich stopy (jak miedź lub stal) uosabiające moc miłości. Dziś do ich wytworzenia wykorzystuje się przeważnie platynę oraz złoto, które są oznaką ufności wobec współmałżonka. Owszem, ozdabia się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najczęściej nabywane są proste, uniwersalne złote pierścienie oraz delikatne obrączki, w których zastosowano dwa odmiany złota (przykładowo białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, świadczą też nieraz usługę grawerunku. Można więc spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imię małżonka bądź znaczący dla młodej pary cytat.

Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]