Co trzeba wiedzieć o Dolomity trekking?

Entuzjaści aktywnego spędzania wolnego czasu na pewno znają na pamięć prawie wszystkie trasy trekkingowe w Polsce, które zlokalizowane są w Tatrach, w Bieszczadach i w Karkonoszach. Naturalnie są one oszałamiające, lecz osoby, które chętnie uprawiają ten rodzaj aktywności z czasem chcą doświadczyć ponownie ekscytacji płynącej z ekskursji po mało znanym zakątku świata. Dlaczego zatem korzystać tylko z marszrut w polskich górach, jeśli można zachwycać się olśniewającym krajobrazem włoskich Dolomitów?

Włoskie Dolomity – pasmo górskie dodane na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Dolomity, a więc pasmo górskie leżące w całości w Południowych Alpach Wapiennych, charakteryzują się dużą ilością turni, baszt skalnych oraz skalistych grani, które w czasie dnia pod wpływem padających na nie promieni słonecznych zmieniają swój kolor. Jest to również jedno z najbardziej zachwycających pasm górskich Europy (jeśli nie świata!), nie dziwi więc, iż w 2009 r. wpisano je do spisu światowego dziedzictwa UNESCO. Pomimo tego, iż w Dolomitach występują kilkusetmetrowe pionowe skalne ściany, bardzo strome stoki i liczne urwiska, wyznaczono w nich też wiele łatwiejszych tras, z którymi poradzi sobie zdecydowana większość turystów mających już doświadczenie w trekkingu.

Trekking w alpejskich Dolomitach dla początkujących i zaawansowanych turystów

Niedoświadczonych zapaleńców trekkingu bez wątpienia oczaruje przeprawa przez ten masyw górski po via ferratach, czyli po szlakach zaopatrzonych w mocne liny asekuracyjne. Harmonogram ekskursji tego rodzaju jest tak opracowany, by członkowie grupy mieli czas na szkolenie z zasad asekuracji, jak również procedur przemieszczania się po takiej trasie. Doświadczeni i mający dobrą sprawność fizyczną turyści będą usatysfakcjonowani przejściem po szlaku na Brencie, najsłynniejszego pasma górskiego Dolomitów. Wycieczka ta może być dla większości turystów bardzo forsowna, jednak jej uczestnicy na pewno nie zapomną o niej do końca życia. W alpejskich Dolomitach można spędzić również ciekawie zimowe miesiące, przemierzając mniej spadziste tereny na rakietach. Tak można zachwycać się m.in. widokiem na grupę Dolomiti di Sesto oraz szczyt Averau.

Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]