Zajrzyj tu, żeby zamówić badania operatorów Bielsko.

Gdy mowa o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zazwyczaj łączymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je zrobić. Obowiązek ten przepisy nakładają również na operatorów koparek, wózków, dźwigów i podobnych maszyn. Dlaczego zachodzi taka konieczność i co jest badane?

Dlaczego badania operatorów są obowiązkowe?

Prawo wyraźnie wskazuje, które grupy zawodowe muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których odpowiednia sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób z jego otoczenia. Poza tym, jeśli chodzi o warunki, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często dochodzi w nich do wypadku, a duża część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i z tego powodu przeprowadzanie tego typu badań jest kluczowe.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, którym poddaje się operatorów i kierowców, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Kontroluje się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie zmierzchowe oraz umiejętności wzrokowo – ruchowe, a także zdolność oceny odległości, poziom koncentracji i prędkość reakcji. Ważna jest również przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż pół godziny.
Jeżeli chodzi o to, jak długo wyniki są ważne, to jest to zależne przede wszystkim od wieku badanego. Zwykle są to trzy-cztery lata, natomiast w przypadku osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – jeden-dwa lata.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]