Nie szukaj już więcej! Tutaj znajdziesz zabytkowe okna.

Okna zabytkowe najczęściej wyglądają dużo lepiej niż te produkowane obecnie i są wielką ozdobą budynków. Walory estetyczne to oczywiście ich nie ostatnia dobra strona, zaś na ich cenę w znacznej mierze wpływa również metryka. Podobnie jak pozostałe dobra zabytkowe, także okna powinny być konserwowane z poszanowaniem prawa – ich renowacji nie możemy wykonywać samodzielnie z użyciem dostępnych w markecie surowców. Czym więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto może przeprowadzić takie prace?

Specyfika okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej dekoracji niż nowoczesne. Nie są też uchylane, co sprawia, iż potrzebne okazują się lufciki, dzięki którym można wentylować mieszkanie. Okna zabytkowe, jak przed momentem wspomnieliśmy, zrobione są zwykle z drewna – surowca, który posiada wiele dobrych stron, jednak wymaga częstych remontów, a oprócz tego łatwo go zepsuć. Dlatego tak istotne są kwalifikacje specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Renowacja okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle mają budowę skrzynkową, a ta wymaga najwyższych kwalifikacji – taki typ okna cechuje się bowiem zastosowaniem wielu, dziś już rzadko widywanych, sposobów. W związku z tym, nawet najbardziej doświadczeni specjaliści nie mogą serwisować okien zabytkowych, jeśli nie mają uprawnień potwierdzających ich umiejętności, które zostały nadane przez konserwatora zabytków – w innym wypadku mogą otrzymać dotkliwe kary.

OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]