Jeśli potrzebujesz literatury kryminalnej, koniecznie odwiedź ten adres.

Pokaźna rzesza entuzjastów książek to fani koszmarnych historii. Jedni preferują opowiadania na granicy horroru, inni uwielbiają zanurzać się w dalekie zakamarki skomplikowanych procesów myślowych okrutnych bandziorów oraz psychopatycznych morderców. W ogromie kanałów telewizyjnych i podcastów, na których znajdują się setki produkcji prezentujących zainteresowanym historie z życia wzięte, jak i te zupełnie fikcyjne, nieprzerwanie jedną z najlepszych form ich doświadczenia są thrillery i książki kryminalne.

Kryminalne książki oraz thrillery – dlaczego chcemy czuć strach?

Zapaleniec powieści kryminalnych oraz horrorów bezzwłocznie powie, że chodzi o szybki przypływ adrenaliny. Czytając bądź oglądając przerażające historie pragniemy na jakiś czas pozwolić ponieść się intensywnemu uczuciu przerażenia, którego sporadycznie doznaje się na co dzień. Brak współcześnie dla człowieka na świecie większych zagrożeń, a gdy już się czymś stresujemy to na ogół niestabilnością finansową, utratą zatrudnienia bądź zdrowiem. Jeśli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których nasz organizm wytwarza w sporych ilościach adrenalinę, czyli hormon przetrwania i stresu. A właśnie poczucie lęku uczy nas działać w okolicznościach wymagających szybkich reakcji. Nie bez powodu bajki braci Grimm i Andersena mają często tak niepokojący i brutalny charakter – tak bajki te uczyły dzieci o zagrożeniach otaczającego ich świata, uświadamiając je zarazem, iż dobro nie zawsze triumfuje.

Książki kryminalne wyzwalają więcej emocji niż ich serialowe ekranizacje

XXI wiek to czas rozrywki na życzenie. Odbiorcy, o ile wyłuskają na nią wolną chwilę, szukają filmu albo serialu z zamkniętą historią, którego obejrzenie zajmie nie więcej niż parę godzin. Zwolennicy mrocznych kryminałów i thrillerów są wręcz rozpieszczani liczbą produkcji tego rodzaju, które oferowane są na darmowych oraz płatnych platformach VOD. Co godne zaznaczenia, nierzadko te seriale i filmy to adaptacje popularnych książek, jednak nie są tak solidne jak pierwowzór i ich oglądanie nie przynosi takiej frajdy jak czytanie oryginału. Książkę, w szczególności powieść kryminalną czy horror, odbiera się w odmienny sposób aniżeli film fabularny – wolniej, czyli z większą atencją. W słowie pisanym każda rozmowa, wtrącenie i postać (również ta dalekiego planu) buduje klimat snutej opowieści. Napięcie wyzwalany jest u odbiorcy z reguły powoli, lecz umożliwia to skrupulatniejszą analizę zaprezentowanych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeśli zatem uwielbiasz czytać i znajdujesz na to chwilę, daj sobie napędzić strachu thrillerom, literaturze kryminalnej oraz horrorom.

Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa