Chcesz kupić łańcuchy śniegowe? Wejdź na ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14.

Łańcuchy na koła w dużej mierze zwiększają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w pozostałych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i Niemczech). Jak jednak modele łańcuchów samochodowych można nabyć w sklepach?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy zazwyczaj mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy typy wykonane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach terenowych, osobowych, dostawczych i ciężarowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi, grubością i przekrojem ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny) oraz motywem zaplotu. Rozmaite są również materiały, z których wytwarza się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci używają głównie stali tytanowej bądź manganowej.

Prowadzenie auta z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną sporego stresu. Aby go uniknąć, powinno się potrenować tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy unikać poruszania się po odśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Stosując łańcuchy na koła, należy też koniecznie kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]